Pondělí, 5 června, 2023
DomůChovatelské potřebyPotrava pro osmáky

Potrava pro osmáky

Potrava pro osmáky

Osmáci jsou velmi náruživí jedlíci, takže nezáleží na tom, kolik krmení dostanou, většinou si ale krmení někam schovávájí do hoblin a pak si ho najdou, když budou mít hlad. Správnou potravou jim také prodlužujete život.

Hlavní potrava

Krmné směsi – neměly by být pro osmáky jedinou hlavní potravou, protože jim pouze tyto směsi nestačí. Směsi obsahují spoustu tuků, které osmákům způsobují obezitu. Míchejte se směsí pro činčily.

Autor obrázku: color line

Zelenina a čerstvé krmení – měla by tvořit tak dvě šestiny jídelníčku. Nejvhodnější zelenina pro osmáky je mrkev! Ale ne studená z chladničky! Mají ale rádi (jen někteří, ale ostatní to taky zbaští) okurku, papriku, rajčata čínské zelí a další běžnou zeleninu.

Jako další potravu by jste jim měli v létě dávat trávu (pozor, aby byla čistá). Nikdy trávu netrhejte do zásoby, druhý den už pro ně dobrá není, když není čerstvě utrhlá. Zkuste jim dát i listí, nejlépe z dubu nebo jiných listnatých stromů, ale netrhejte je u silnice,nebo někde, kde by mohli být listy znečištěné!

Seno – mělo by být zbytkem takže asi tři šestiny obsahu krmné dávky! Seno můžete kdekoliv v pet centrech nebo zverimexech koupit. 20 litrů sena stojí cca 20 kč.

Granule – buď granulky pro činčily nebo seženete i přímo pro osmáky.

Pamlsky – kousek jablka nebo jiného ne moc sladkého ovoce, sušená mrkev (osmáci ji mají radši než čerstvou), křupky ve tvaru koleček s různými příchutěmi, pár slunečnicových semínek, jakýkoliv oříšek, ale nejlépe ve skořápce, burizony, ale ne sladké, kousek tvrdého pečiva

Autor obrázku: Horia Varlan

Větve na ohryz – získávají z nich tříslovinny. Větve by jste měli dávat i s listy a lupeny, pozor na jedovaté stromy a nikdy jehličnaté stromy, nejlepší jsou větve z ovocných stromů, vynikající je i dub

Voda – musí jí mít stále k dispozici. Osmáci by neměli na pítka dosáhnout, aby je nezničily. Nedávejte jim misky s vodou, hned je převrhnou, proto jim pořiďte pítko (do akvárka s přísavkou). Každý den musí mít čistou a čerstvou vodu.

Rate this post
Předchozí článek
Další článek
RELATED ARTICLES

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular