Brojler

Brojler

Autor obrázku: אנונימוס לזכויות בעלי-חיים

Co to Brojler vlastně je? Je to slepice, která se nechová kvůli vajíčkům, ale na maso. Koupíte ho jako maličké, žluté, sotva vylíhnuté kuřátko (úplně jako mládě slepice) Ale zůstává žluté i při zabíjení. U brojlera nejde úplně poznat, zda jde o samičku či samce. Maximálně jen podle toho, jaký má kohoutek.

Čím brojlera krmit?

Dokážete si představit velkou halu, kde je jeden brojler nalepený na druhém, ani se pomalu nemůže pohnout? Tak přesně tak žije kuře, které si koupíte v supermarketu. A toto kuře je živeno rychlosměsí, což je pochopitelné, vyjde to levněji a také kuře rychle nabírá a to znamená, že půjde rychle na porážku a rychle do obchodů na prodej. Ale o tom svědčí i to, že tohle kuře obsahuje hormony, což někomu může (ale nemusí) ublížit. A zejména se to projevuje na větším růstu prsou u žen, či větší ochlupení, dřívější celulitida a podobně.

Ale pokud si chováte brojlera sami doma, tak určitě nechcete, aby bylo plné hormonů a jiných chemických látek. Tak co mu teda dát? Je to jednoduché. Vezmete si pořádné rukavice, srp a půjdete na pole sbírat kopřivy. Kopřiva jako rostlina obsahuje mnoho železa a živiny, které potřebuje nejen to malé kuřátko, ale i člověk.

Navíc kopřiva je nejoblíbenější potravou tohoto zvířete. A když doma máte deset brojlerů, tak natrháte zeleninovou bednu, tak těch deset brojlerů nakrmíte ráno i večer, protože holé kopřivy jim nemůžete dát a tak do nich přidáte zrní a chleba. Ale čerstvý chleba nesmí jíst žádné zvíře. Tak vezmete chleba, co jste doma nesnědli nebo se domluvíte s pekárnou a oni vám za nějakou úplně směšnou cenu dají tvrdý chléb. Ale pokud byste chtěli ušetřit, tak jenom poprosíte sousedy o tvrdý chleba. Tento tvrdý chléb necháte namočený ve vodě. Když tu vodu nasaje, tak ho vytáhnete a tu vodu z něj vymačkáte. Chleba bude na takovou kaši, ale brojleři to mají rádi.

Takže to shrneme. Kopřivy natrháte na poli, chleba vezmete ze svých zbytků, popřípadě vyptáte u sousedů. Ano, je kolem toho starost, protože brojler dostává dvakrát denně a pořád musí mít vodu (tak jako každé zvíře), ale to není až takový problém, protože dnes jde zakoupit napáječka v podobně kbelíku. Budete vědět, co to zvíře má v žaludku a při obědu můžete být v klidu, že jíte zdravě a netrápíte své tělo dalšími chemikáliemi.

Jak dlouho se brojler chová?

Vždy se říká, že pokud máte doma deseti denní brojlery, tak je vykrmujete cirka dva měsíce. Ale záleží to zejména podle toho, jakou chcete váhu. (dva měsíce jsou optimální, protože takové kuře má kilo a půl až dvě kila)

Autor obrázku: Katie Abrams

Jak zabíjet?

Na tom není nic těžkého. Normálně mu odříznete hlavu. Pak je dobré ho dát do horké vody, protože brojlera je nutné oškubat a když ho necháte chvíli v horké vodě, tak to jde lépe. Ve vydělání vnitřností není žádný problém. Normálně ho rozděláte, jako byste ho chtěli dát na půlku a vyberete všechno ven. Žaludky se dají rozříznout (a možná u některých ještě uvidíte, jak tam mají zelenou hmotu z kopřiv), proprat a také sníst.

A jídlo?

Je to normální kuřecí maso. Takže skelet můžete použít na polévku. Nebo kuře dát jen péct do trouby. Existuje mnoho receptů na pečené kuře – Kuře na pomerančích, na medu a podobně. Nebo si jej rozporcovat a dát zvlášť stehna, křidélka. Udělat jako řízky nebo cokoliv jiného.

Kuřecí maso je měkké a na přípravu téměř nenáročné. (až na prsa, která při pečeném kuřeti jsou suchá, ale pokud je oddělíte a naložíte v nějaké marinádě, tak jsou také velmi chutná a už nejsou suchá)

Tak pokud chcete dobré, zdravé, domácí maso, tak víte co. Nechť vám rostou.

5/5 - (1 vote)

One thought on “Brojler

  1. Dobrý den Krmím brojlery,dostanou vař. brambory, směs,kopřivy a přidávám šrot ječný. Brambory došli dávám granule ale oni to nechtěj. Přidal jsem kopřivy ale žádná sláva. Co dál?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *