Pátek, 27 ledna, 2023
DomůKočkaKočka domácí, každá je originál vzhledem i povahou

Kočka domácí, každá je originál vzhledem i povahou
Kočka domácí, každá je originál vzhledem i povahou

Kočka domácí je dnes jednou z nejčastěji chovaných koček. Tito domácí mazlíčci jsou často mnohem zajímavější, atraktivnější a povahově lepší než kočky s výstavním rodokmenem.

Historie

Jedná se o nečistokrevnou rasu, která původně pochází z kočky divoké. První zmínky jsou uvedeny již před 12-ti tisíci lety z území dnešního Turecka a Kypru. Největší slávu zažily kočky ve Starém Egyptě kolem roku 3000 před n. l., kde byly uctívané.

Černé kočky chránily posvátná místa a hodně jich bylo nalezeno mumifikovaných v hrobkách faraonů. Jejich popularita rostla i v Evropě, kdy se používali především pro hubení škůdců, ale v době inkvizice začaly být kočky považovány za symbol čarodějnictví a byly upalovány. V dnešní době je již jejich chov ustálen.

Autor obrázku: Moyan Brenn

Popis

Vzhled koček domácích je hodně odlišný. Povaha i barevnost jsou vždy originálem. Obvykle jsou vysoké okolo 30 cm a váží od 2 do 5 kilogramů. S povahou se většinou nerodí, ale získávají ji zkušenostmi během života. Srst je ve většině případů krátká. Barevně se vyskytují nejvíce mourovaté, černé a tmavé kočky.

Domácí kočky se dožívají 10-12 let, ale mohou žít i déle.

Povaha

Radost z lovu je pozůstatkem jejich divokosti, i když v dnešní době, kdy mají dostatek jídla, provozují lov především pro zábavu. Jedná se o energickou kočku v přírodě a klidnou, línou a mazlivou kočku doma. (za den prospí až 15 hodin). Oproti jiným druhům jsou hodně hravé.

Strava

Ideální je mít 3 misky, jednu na granule, jednu na maso a jednu na vodu. Pro mladé kočky je vhodná vysokoenergetická strava, šťavnaté kapsičky a podobně. U starších koček volíme spíše střídmou stravu. Během celého života doplňujeme vitamíny. Starším kočkám můžeme dát jednou za čas misku mléka, u mladších koček by to mohlo způsobit zažívací problémy anebo průjem.

Péče

Nepotřebují žádnou zvláštní péči, stačí je jednou za čas vykartáčovat. Pro lesklejší srst se doporučuje dát kočce k jídlu malé syrové vajíčko. Vhodné je, aby každá kočka měla svůj vlastní pelíšek. Nejvíce jim vyhovuje režim, kdy doma jen jí a občas spí, ale po většinu času mohou být venku. Pokud je kočka často venku je nutné myslet na potřebná očkování. Dají se naučit i na život doma a na chození na kočičí wc.

Rate this post
Předchozí článekTibetská doga
Další článekHLEDÁ SE PES!!!!!!!!
RELATED ARTICLES

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular

Rate this post