Sobota, 30 září, 2023
DomůPesIrský setr

Irský setr

Irský setr

Autor obrázku: O. G.

Neboli také červený setr. Elegantní a inteligentní pes středně velkého vzrůstu. Vhodný do rodiny ale také na lov. Oblíbené plemeno myslivců, díky svému dobrému čuchu a ochotě pracovat. Majitelé si ho cení pro svoji přítulnost, hravost a oddanost svému pánovi. Jedná se o aktivního psa, plného temperamentu s radostí z pohybu. Toto plemeno postrádá agresivitu, spíše naopak je k lidem přátelský a mírný. Miluje děti.

Historie

Pochází z Irska, kde byl vyšlechtěn k lovu na šlechtických honitbách. Vznikl křížením červenobílého irského setra s červenohnědým psem neznámého původu. První Klub irských červených setrů byl založen roku 1882 a od roku 1886 byl vydán plemenný standard se směrnicemi pro lovecké využití.

Popis

Váha: fena 20-25 kg pes 20-35 kg

Výška v kohoutku: fena 55-62 cm pes 58-70 cm

Tělo: vyvážené tělo se svalnatými bedry, hlubokou hrudí a dlouhým krkem. Hlava je dlouhá a úzká, mezi ušima se nachází výrazný temenní hrbol, který poukazuje na jeho lovecké sklony. Ocas je nízko posazený, u kořene silný, směrem ke konci se zužuje.

Srst: kaštanové barvy, dlouhá, hladká a bez kadeří. Možné jsou bílá zbarvení na hrudi, prstech, úzký pruh na nose nebo tváři.

Věk: dožívá se 12-14 let

Péče

Důležité je pravidelné venčení, při kterém je psovi zajištěn dostatek pohybu. I když se to nezdá pravděpodobné, tak je Irský setr vhodný i do bytu.

Výchova tohoto plemene konkrétně k loveckým účelům patří, díky jeho svéhlavosti, k náročnějším a doporučuje se pod vedením zkušeného cvičitele.

U tohoto psa není dobré střídat pobyt doma a v kotci, mohlo by se stát, že by pobyt v kotci začal považovat za trest. Pokud k tomu dojde, dá to najevo hlasitým a dlouhotrvajícím štěkotem. Proto je lepší ho hned od štěněte naučit, kde bude jeho místo.

Pravidelná péče o srst pročesáváním (min. 1x týdně) a alespoň 1x za rok trimovat (vytrhávání zralé srsti prsty anebo nožem, vhodné pro obnovu srsti).

Rate this post
RELATED ARTICLES

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular