Úterý, 31 ledna, 2023
DomůPesChodský pes

Chodský pes
Chodský pes je rasa psa, jež vznikla v Čechách, jedná se tedy o psa českého původu. Historie se datuje již od 13. století. Oficiálně však toto plemeno bylo uznáno až v roce 1985.

V roce 1984 se kynologové začali pokoušet o znovuvytvoření této rasy a tak podali inzerát v němž se ptali, kdo vlastní chodského psa. Samozřejmě se pár lidí ozvalo a tak se psi spářili a v roce 1985 byla tato rasa uznána.

Využití chodského psa

Chodský pes byl využíván ke střežení pohraničí a také k pastevectví. Jedná se o středně velkého ovčáckého psa, jehož výška je 52 – 55 cm, fenky mohou být i menší a výška se u nich může pohybovat okolo 49 – 52 cm.

Stavba těla

Váhově jsou na tom tito psi mezi 16 kg až 25 kg. Mají delší srst a to 5 – 12 centimetrů. Chodský pes je díky této srsti odolný vůči zimě i dešti. Chodský pes bývá povětšinou černý, na těle může mít hnědé a bílé znaky, ti jsou však jasně dané, standardně bývají nad očima, na lících, pod krkem, na hrudi a na končetinách.

Chodský pes má krátké uši s bohatou srstí. Díky bohaté srsti na hrudi má chodský pes takzvaný límec. Chcete-li si tuto rasu pořídit, musíte počítat s tím, že je to pes velmi živý, sebevědomý a temperamentní. Podrobit jej můžete i náročnému výcviku, protože je snadno cvičitelný. Využití může najít jako pes hlídací, ale také jako asistenční pes, nebo pes záchranářský. Dokáže dobře střežit stáda.

Tato rasa je velmi vhodná k dětem, dokáže milovat svého pána a jeho rodinu a umí si vytvořit neskutečný vztah ke svým blízkým.

Pokud tedy dojde k jakémukoliv ohrožení svého pána, jeho rodiny a jeho majetku, pak umí být tento pes neskutečně ostrý a dokáže, co v něm je. Pes je vhodný spíše na zahradu, než do bytu. Je odolný vůči povětrnostním vlivům a být venku může i v zimě. Je vhodný pro služební i záchranářský výcvik. Ke svému domu si jej můžete pořídit jako dokonalého hlídače.

Rate this post
RELATED ARTICLES

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular

Rate this post