Úterý, 31 ledna, 2023
DomůHlodavciKrálíkOnemocnění zakrslých králíků

Onemocnění zakrslých králíků
By: kwan kwan

Onemocnění zakrslých králíků

Zakrslí králíci jsou nenáročnými domácími mazlíčky, které si může pořídit téměř každý z nás. Na první pohled vás láká jejich huňatý kožíšek přímo vybízející k pohlazení. Právě na vzhledu našich chlupatých kamarádů se odráží jejich zdraví.

O králíka není těžké se starat, zajistit mu vhodnou péči. Prvotně jde o krmení a výbavu klece. Když jsou základní chovatelské potřeby zajištěny, musíme se začít zajímat o očkování. První by se měli provádět již na několikatýdenních mláďatech.

Nejčastější virové nákazy jsou králičí mor a myxomatóza. Obě mají stejný původ i prevenci. Jsou způsobeny bodavým hmyzem, především komáry, tudíž vyžadují vakcinaci již před prvním oteplením. Majitelé by měli dodržovat správnou hygienu králíků a kolem 10. týdne života je nechat oočkovat. Doporučuje se přeočkování každých 6 měsíců.

Králičí mor, zánět plic, s sebou přináší silné křeče a dušení. Průběh nemoci je rychlý, léčba prakticky žádná a zakrslý králík brzy umírá.

Myxomatóza se projevuje zduřením různých částí těla zvířete a může stěžovat dýchání. Na rozdíl od králičího moru je zde šance na uzdravení, záleží však na stadiu nemoci.

Existují ale i problémy, které můžeme králíkům zapříčinit sami. Nikdy nedávejte svým mazlíčkům jíst jiné dobroty, než jsou výrobky jim určené. Na první pohled neškodný čin s dobrým úmyslem, může spustit sérii zdravotních problémů souvisejících s poruchami metabolismu, které v horším případě vedou ke smrti.

Nevymýšlejte žádné novinky, spolehněte se na očkování a tradiční ověřenou stravu, ať se se svým králíčkem můžete ještě dlouho těšit.

Rate this post
RELATED ARTICLES

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular

Rate this post