Veverky a jejich chov

Veverky a jejich chov

Za nejvhodnější druh pro chov se dá považovat například burunduk. Zvláště je tento druh oblíbený kvůli tomu, že je skoro o polovinu menší než ostatní veverky žijící ve volné přírodě.

Výběh

Výběh pro chov veverek musí být dostatečně velký. Doporučují se rozměry 100 x 100 x 50 cm. Pro chov více veverek se výběh musí dál zvětšovat.

O teplotu se nějak extra starat nemusíte, veverkám vyhovuje normální venkovní teplota po celý rok. Veverky (konkrétně burunduci) v zimě upadají do zimního spánku – v tom se budí jenom občas, aby se vyprázdnili.

Jako stěny můžete použít obyčejné pletivo, ale pozor aby oka nebyla větší jak 2 cm, jinak by mohly veverky utéct. Je nutné výběh přizpůsobit jejich přirozenému prostředí – stromům, a tak klec musí být alespoň metr a půl vysoká a plná větví a prolézaček.

Co se týče domečku, naprosto dostačující jsou rozměry 15 x 15 x 15 cm. Vchod do domečku nemusí být větší než 3 centimetry. Nutno dodat, že pokud chováte více veverek, každá musí mít svůj vlastní domeček – veverky používají svůj lícní vak, kde si dají jídlo a přenášejí si ho dovnitř do domečku. To způsobuje, že se čas od časů musí domeček vyčistit a odstranit staré jídlo, které tam nashromáždili.

Když z klece uteče, téměř vždycky se vrátí.

Krmení

Pro veverky nemusíte kupovat nic extra. V každém zverimexu byste měli najít nějakou směs určenou pro hlodavce, občas se najdou i speciální směsi pro veverky. Můžete jim potravu obstarat i sami – krmte je žaludy, oříšky, (ale ne mandlemi), slunečnicovými zrníčky nebo čerstvými pampeliškami. Potřebují i živočišné bílkoviny – ty jim zajistíme pomocí vajec nebo krájeného syrového masa.

Ochočení

Nejlepší je začít s ochočením co nejdříve. Nejlépe hned druhý den po tom, co si veverku pořídíte. (Hned první den se to nedoporučuje, veverka si první musí zvyknout na nové prostředí a nové lidi.) Jako u každého zvířata si budete nejspíše brát veverku do ruky. Na tu si musí zvyknout jako první – rozhodně by se jí neměla bát. Nesmíte veverku uchopit příliš silně – to by Vás mohla i kousnout. Nemusíte se bát, že by Vám veverka bez pevného stistku z ruky spadla. Sama se přidržuje ruky, aby nespala. Koneckonců žije ve stromech, takže udržet se na Vaší ruce pro ni není nic těžkého. Nikdy nesmíte veverku chytat za ocas.

Jak poznat pohlaví veverky

Jak poznat pohlavní veverky je nejlepší v období říje, kdy mají samečci poměrně nateklá varlata. Dále když jsou veverky malé. Samičky mají pohlavní orgány v těsné blízkosti řitního otvory, zatímco samečci je mají ve větší vzdálenosti.

Úrazy a nemoci

Co se týče úrazů, tak se většinou jedná o problémy se srstí – většinou je odřená. Bývá to hlavně, když máte veverek více – vzájemně se v kleci provokují a perou. Toto menší zranění se pak hojí poměrně rychle samo. Raději ale veverku vždy důkladně prohledejte, jestli nemá rány příliš hluboké. Mezi občasné nemoci také patří například problémy s trávením, což je způsobeno špatnou stravou. Proti onemocnění je dobré podávat čas od času nějaké ty vitamíny a menší množství vápníku. (Může posloužit sépiová kost.)

Příznaky nemocí není moc těžké rozeznat. Zpravidla to nejčastěji projevuje tím, že veverky spí ve dne více než obvykle. Dále podle jejich srsti – je strupovitá a zježená. Dále nemoc obvykle přichází s menším průjmem veverky. Pokud ale veverka rychle a těžce dýchá, má propadlé boky, je nutné ji vzít okamžitě k veterináři, většinou to jsou ale spíše příznaky toho, že veverka brzy umře. Pokud tedy uvidíte i sebemenší změnu chování, jděte co nejdříve k veterináři. Jestli chováte veverek více, je nutné tu nemocnou od těch zdravých oddělit. Prostor pro nemocnou veverku nemusí být tak velký, doporučuje se ale umístit jej pod infračervenou lampu a místo zahřát. Co se týče přenášení veverky, přenášejte v dobře zateplené přepravce.

Některé úrazy mohou být nevědomě způsobeny přímo majitelem. A proto je důležité, abyste, jak už jsem se zmínila, nikdy nechytali veverku za ocas. Jejich kůže je v této oblasti velmi jemná a tenká, a tak byste veverce mohli ublížit.

Už jste se dostali až na samotný konec tohoto článku. Doufám, že se Vám líbil a hlavně s chovem těchto krásných živočichů pomohl.

4.3/5 - (15 votes)

2 thoughts on “Veverky a jejich chov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *