Středa, 7 prosince, 2022
DomůPesMoskevský strážní pes

Moskevský strážní pes
Moskevský strážní pes

Moskevský strážní pes byl vyšlechtěn v bývalém Sovětském svazu. Vznikl zkřížením kavkazského ovčáka a bernardýna. V dnešní době není moc rozšířený, je proto velice těžké se s ním setkat. V České republice je asi jen 300 těchto psů. Dodnes dokonce není uznán FCI (Mezinárodní kynologická federace).

Tento pes dorůstá výšky až 78 centimetrů. V dospělosti váží kolem 55 kilogramů. Je to velice mohutný pes, připomíná zavalitého medvěda. Srst má dlouhou, rovnou, hrubou a hustou. Zbarven je nejčastěji bíle s hnědými a černými skvrnami. Hlava je velká, uši sklopené. Ocas je velice dlouhý a hustě osrstěný.

V minulosti byl moskevský strážní pes využíván pro účely ruské armády. Byl určen ke hlídání armádních objektů a skladů s jadernou technikou. Také byl používán k ničení tanků. Psa nechali vyhladovět, připevnili na něj bombu a v bitvě hodili pod tank kus masa. Když pes vběhl pod tank, bomba byla odpálena. Nebyl-li pes dokonale vycvičen a nesložil-li těžké zkoušky, byl nemilosrdně utracen.

I dnes se často využívá pro policejní a armádní účely. Dá se vycvičit k hledání bomb, či drog. Také je to výborný hlídač, proto ho někteří lidé chovají k hlídání stád dobytka.

Moskevský strážní pes je velice aktivní. Rád běhá, a díky své pohybové soustavě je rychlý a vytrvalý běžec. Je velice ostražitý a nedůvěřivý k cizím lidem. Je to skvělý a nekompromisní hlídač a dá se dokonale vycvičit. Dokáže být ale velice agresivní, proto je důležitá správná a důsledná výchova. Také by neměl volně pobíhat, kdykoli se dostane zpod kontroly svého pána, může být nebezpečný. Svému pánovi je ale věrný a chrání ho vždy i za cenu svého života. Také je velice inteligentní, sám dokáže správně vyhodnotit situaci a podle toho jednat. Je přátelský a milý, proto se hodí i k dětem. K ostatním zvířatům je mírumilovný, avšak nejradši je sám středem pozornosti, proto na ně často žárlí.

Chovat tohoto psa v bytu by bylo šílenství. Sice je rád v blízkosti svých pánů, avšak proběhnout se po rozlehlých pozemcích je pro něj to nejlepší.

Péče o moskevského strážního psa je nenáročná, stačí jen jednou týdně pročesat jeho hustou srst. Bohužel extrémně líná. Také je náchylný k dysplazii kyčelních kloubů, proto je třeba jej do jednoho roku nezatěžovat dlouhými procházkami. Dále je třeba dbát na to, aby netrpěl obezitou. To by problémy s klouby jen zhoršilo.

S tímto pejskem nemůžete chodit na psí výstavy a nehodí se ani pro většinu psích sportů. Pokud ale potřebujete dokonalého hlídače a skvělého společníka, je moskevský strážní pes ten pravý kamarád pro vás.

Rate this post
RELATED ARTICLES

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular

Rate this post