Středa, 7 června, 2023
DomůZajímavostiJak ochránit domácí mazlíčky na Silvestra?

Jak ochránit domácí mazlíčky na Silvestra?

S posledním dnem v prosinci se zároveň loučíme s uplynulým rokem. K tomu patří dobré jídlo a pití, zábava a samozřejmě také novoroční přípitek spolu s ohňostrojem. Petardy a dělobuchy jsou sice krásná věc pro nás lidi, ale pro zvířata jsou učiněným hororem. Jak našim domácím mazlíčkům co nejvíc ulevit od hluku a stresu z odpalovaných rachejtlí, aby Silvestr neskončil katastrofou?

Nebezpečí nejen pro psy a kočky

Nebezpečí se navíc netýká jen psů a koček, které máme doma. Jelikož se silvestrovské oslavy konají prakticky všude, jsou světelným efektům a hluku, které zábavní pyrotechnika doprovází, vystavená i hospodářská zvířata nebo zvířata v divoké přírodě.

I pro ty jde o velký stres, nemají se kam ukrýt a mohou zmateně pobíhat po okolí, v případě ptáků navíc narážet do mostů, potrubí nebo se zranit či dokonce usmrtit o dráty elektrického vedení.

Jak poznat vystrašené zvíře?

K typickým projevům extrémního strachu patří hlasité štěkání a vytí (mňoukání), pobíhání, třas, těžké dýchání, slintání, sklápění uší ale i agrese. Výjimkou však není ani epileptický záchvat, průjem nebo zvracení.

Jak psy a kočky ochránit?

Pokud je to ve Vašich možnostech, odjeďte na Silvestra z města a vychutnejte si konec roku s rodinou, přáteli i němými tvářemi v poklidu a bez rachejtlí. Budete mít situaci pod kontrolou, což Vaši zvířecí miláčci jistě ocení. Zvířata nepouštějte ven, a pokud mají boudu venku, přemístěte je na noc nebo nejhlučnější období kolem půlnoci do domu.

Ujistěte se, že má zvíře volný přístup k nějakému úkrytu, kam by se mohlo v případě potřeby schovat. Takovým místem může být prostor pod stolem či jiným nábytkem, nebo třeba skříň. V domě jsou zvuky proti venku přece jen tlumenější.

Při venčení mějte svého psa vždy na vodítku. I když Vás jinak běžně na slovo poslechne, poslední den v roce může i jeden nečekaně hlasitý zvuk z petardy psa vylekat natolik, že se zaběhne nebo dokonce vběhne pod auto. Pro každý případ však mějte na psím obojku uvedené Vaše jméno spolu s telefonním číslem.

Zatáhněte závěsy, ochráníte tak zvířata alespoň před tím nejhorším světelným šokem. Rozsviťte lampičku nebo jiné drobné světlo, zvířata se budou cítit bezpečněji než v úplné tmě a neočekávaném hluku. Hudební kulisa přispěje ke zpříjemnění atmosféry jak pro Vás, tak pro dvounohé kamarády. Ti mají velice citlivý sluch a všechny zvuky vnímají extrémně intenzivně, což jim může způsobit velké trauma.

V nejhorším období okolo vítání nového roku buďte v blízkosti Vašeho zvířete a snažte se ho uklidnit. Velice to ocení. V žádném případě ho netrestejte nebo na něj nekřičte, pokud bude výt (mňoukat) a dávat tak najevo svůj strach. Jde Vám přece o jeho důvěru ve Vás a přežití Silvestra v co největším klidu.

Rozhodně nenechávejte zvíře v bytě samotné – pokud nepočítáme extrémní stresovou zátěž, které by bylo vystaveno, mohlo by Vám v afektu poničit nábytek nebo jiné vybavení domácnosti. Veterinář může Vašemu zvířeti podat slabá sedativa, která zvíře utlumí. K dostání jsou ve formě tablet, pasty nebo gelu a mohou působit až dvanáct hodin.

Vybrat si lze přitom z klasických chemických, ale i alternativních homeopatických preparátů. V případě přírodních léků je vhodné začít s podáváním již několik dní dopředu a pokračovat až do zhruba 2. ledna. Je jen na Vás, zda zvolíte i tuto variantu, počítejte však s tím, že ne všechna zvířata léky zvládají. Důležité je také zohlednit zdravotní stav zvířete.

Některé silnější preparáty nejsou vhodné například pro psy trpící nemocemi srdce nebo jater, jiné mohou snižovat teplotu a tím ohrozit zvíře prochladnutím. Vždy se tedy poraďte se svým zvěrolékařem.

Rate this post
Předchozí článek
Další článek
RELATED ARTICLES

1 komentář

  1. Žádné úkryty! Žáné utěšování! tím ten strach podpoříte, nejlepší je zvykat v průběhu roku pouštěním ohňostroje z internetu, hlasitěji a hlasitěji. Psa vytáhnout po takovém zvykání třeba na balkon a koukat, každou ránu klidně kladně komentovat

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular