Jak se starat o starší mazlíčky, aby se měli co nejlépe?

Každé štěně i kotě jednou zestárne. Ale nesmíte zapomenout, že tu pro vás byli celý svůj život, tak je potřeba jim ten čas a péči vrátit a zajistit jim důstojné stáří plné lásky. Zvířecí věrnost a přátelství s věkem neklesá. Starší parťák vyžaduje od člověka velkou pozornost a určitou dávku empatie. Ne každý ví, jak se o takového zvířecího seniora starat a mnoho lidí také nechápe, že v určitém věku má specifické potřeby. Jsme to právě my, kteří se o ně musí postarat, aby se ve stáří měli co nejlépe. Jak na to prozradí následující článek.

Lidské i zvířecí stáří si je v několika věcech podobné, našim mazlíčkům ho můžeme co nejvíce zpříjemnit právě my. Jak vlastně poznáme, že náš zvířecí parťák stárne? U psů má vliv na délku života především velikost a plemeno, přičemž první projevy stárnutí pozorujeme už mezi 6. a 10. rokem života. U koček je stárnutí pozvolnější a nebývá na nich tolik znát, nejčastěji začíná kolem 10. roku, ale roli hraje také to, zda je kastrovaná a zda žije doma nebo venku.

Stárnutí můžeme obecně u všech mazlíčků snadno poznat hned podle několika znaků. Zvíře začne šedivět, srst už není tak lesklá a mnohdy řídne, začnou se objevovat znaménka a hrbolky pod kůží, z úst a pod ocasem vycházejí pachy. Objevují se první zdravotní problémy týkající se kloubů nebo chrupu, imunita je oslabená, zhoršuje se zrak a sluch, srdce už nebije stabilně, ledviny už tak dobře nefiltrují. Ke stáří vyhledávají teplo a pohodlí, více spí, pohybují se pomaleji a čím dál méně se věnují jakékoliv fyzické aktivitě. To v konečném důsledku často způsobuje obezitu.

Úprava jídelníčku

Právě stoupající věk a klesající aktivita si žádá úpravu krmiva a to především v podobě změny poměru živin. „Strava by měla obsahovat méně kalorií, tuků a bílkovin, naopak by se měl zvýšit obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek k posílení imunity a svalů,“ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Starší mazlíčci mají často problémy s jídlem, včetně problémů se žvýkáním, nedostatkem chuti k jídlu, obezitou a zažívacími potížemi. Zvažovat můžete speciální dietu, cvičení nebo změnu stravy. Jednou ze základních zásad je, že by měli jíst častěji kvůli pomalejšímu vstřebávání živin. Nejlepší je tak dávat několik menších porcí pestřejší stravy místo dvou větších. Starší kočky v případě nechutenství ocení, když je potrava podávaná v pokojové teplotě, zácpu u nich zase vyřeší doplňky s vlákninou a želatinou.

Zapojení těla i hlavy

I starší zvířata se potřebují hýbat. Pohyb jim pomůže udržet tělesnou hmotnost a zpomalit degeneraci kloubů. Psa bychom měli brát na krátké a nenáročné procházky, během nichž sledujeme jak dýchá a také jeho chůzi. Dalším vynikajícím pohybem pro něj může být i plavání, jelikož se jedná o přirozený pohyb bez zatěžování kloubů. Dobré je u starších zvířat nezapomínat také na mentální cvičení, nejsnazší metodou jsou například hlavolamy a hračky na schování pamlsků.

O krok před nemocemi

Stejně jako my chodíme k lékaři měli bychom i našim mazlíčkům zajistit pravidelné návštěvy veterináře, zkontrolovat jejich zdraví stojí za to minimálně jednou za rok. I přesto, že se vám mohou jevit jako zcela zdraví, lékařskou prohlídku bychom neměli odkládat. Mnoho chorob je skryto a některé příznaky mohou být ve stáří přehlíženy. Vždy je mnohem lepší a také levnější nemocem předcházet, než je později léčit.

Pomoci v boji s nemocemi můžeme i my sami doma. Artrózu neboli pohybové potíže například se vstáváním, chůzí po schodech nebo nastupováním do auta pomůže zpomalit kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci těch složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost. Pokud zvíře trpí bolestmi kloubů, lze přidat doplňky stravy jako například rybí olej nebo glukosamin. Péči bychom měli věnovat také zubům, jelikož uvnitř úst se mohou tvořit zánětlivá ložiska. „Existují speciální přípravky, které se přidávají do vody nebo krmiva a také měkké tyčinky na čištění zubů pro starší psy, které jsou přizpůsobené jejich potřebám, “ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz. Kočky pak vzhledem ke snížené aktivitě a ohebnosti mohou vyžadovat zastřižení drápků a kartáčování.

Přizpůsobení domova

U zvířat, kteří trpí kloubními problémy, zvažte pořízení speciální rampy na schody či do postele, případně přenosnou do auta, která jim výrazně usnadní každodenní život. Protiskluzové povrchy a instalace koberců zase zabrání pádům a zároveň jim pomohou při zvedání. Pokud má zvíře bolestivé klouby, můžete mu koupit ortopedický nebo vyhřívaný pelíšek, který zmírní tlak na klouby a prohřeje mu je, čímž se zmírní i bolest. Misku s vodou a jídlem dejte tak, aby byla snadno dostupná, zejména pokud má i zhoršené vidění. V případě problémů se zrakem odstraňte nebezpečné a ostré předměty z jejich dosahu a vytvořte jim prostředí, ve kterém se nezraní ani po dobu vaší nepřítomnosti.

Nejdůležitější je však projevit lásku a trpělivost, která je ve stáří potřeba možná více než kdy jindy. S rostoucím věkem roste význam fyzického kontaktu. Hlazení, drbání a kartáčování slouží jako dokonalá terapie. Uvědomte si, že každý společně strávený okamžik je vzácný a nesmírně posiluje pouto mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *