Chovatelská stanice Šarplaninci Od Ještědu, Liberec

Chovatelská stanice Šarplaninci Od Ještědu, Liberec
Chovatelská stanice Šarplaninci Od Ještědu, Liberec

Provozujeme chovnou stanici šarplanických pasteveckých psů. Dané plemeno má výborné schopnosti při hlídání nebo střežení prostoru či stáda. Jedná se o dominantní plemeno, které není agresivní a je velmi učenlivé.

Naši psi

Naši hlídači, pes Argo a fenka Zara, patří k plemeni „Šarplaninský pastevecký pes“, zkráceně „Šarplaninec“. Celým jménem se jmenují Argo od Bukové Hory a Zara Bela Ště-kot North.
Šarplaninec je velmi inteligentní, ostrý a vyrovnaný pes, který má vrozený hlídací instinkt. Miluje a chrání svoji smečku, za kterou samozřejmě považuje rodinu, ve které žije. Je věrným ochráncem nejen svého pána, ale zejména dětí a žen ze své rodiny – smečky. Šarplaninec se vzhledem i povahou podobá početným příbuzným, jako jsou Kavkazský pastevecký pes, Středoasijský pastevecký pes nebo Tibetská doga. Toto plemeno pochází z jugoslávské Makedonie z oblasti pohoří Šar planina. Je to velký pes, průměrné výšky 70 cm v kohoutku, feny 65 cm. Jsou žádoucí větší psi, mírně obdélníkového formátu, ladné konstituce, u nichž se, bez ohledu na mohutnost a výšku, požaduje elegantní pohyb. Hrubá srst, která tvoří na šíji bohatou hřívu, je vždy téměř jednobarevná, od bílé až po tmavou, ale skoro nikdy ne úplně černá. Pigment je výraznější na horních partiích těla a na čenichu, kde tvoří masku. Nejčastější zbarvení je vlkošedé, podobně jako je zbarvený Argo.

Prohlédněte si naše psy ve fotogalerii

Šarplaninec svou odvahou a schopností sám nalézat nejúčinnější způsob hlídání a střežení prostoru nebo stáda, které mu pán svěřil, si s ostatními psy nezadá ani v nejmenším! Naši psi si rozdělili hlídání tak, že jeden hlídá převážně ve dne a druhý zase v noci, ale v případě potřeby se druhý pes k hlídání vždy přidá s ostrostí, se kterou je potřeba počítat. Šarplaninec je dominantní pes, ale vůči ostatním psům není agresivní, pokud však narazí na agresivní chování, dokáže si bez zaváhání zjednat respekt. Vyrovnanost jeho povahy a vřelost citů, kterými je šarplaninec v každém okamžiku beze špetky sobectví ochoten zahrnovat svou lidskou smečku a především jejího vůdce, však z něho dělá spíše „zbojníka něžného srdce“. Okouzlí každého, kdo dovede ocenit tuto výjimečnou směsici síly, odvahy a něžnosti a kdo od svého čtyřnohého přítele nepožaduje automatickou poslušnost a dril ovčáckých plemen, nýbrž respektuje potřebu, aby tito psi nejdříve okolnosti ohodnotili sami. Pokud by se inteligence psa definovala jako schopnost rychle se naučit spolehlivě plnit povely člověka, šarplaninec by se jevil spíše jako pomalý a natvrdlý žák. Pokud bychom ji definovali jako schopnost zhodnotit situaci a vyřešit ji bez povelů optimálním způsobem, stál by na vrcholu pomyslného žebříčku psí inteligence! Samozřejmě, aby se jeho povaha mohla projevit ve své plné moudrosti a skvělosti, musí najít člověka, který je ochoten jeho specifika respektovat. Je to skromný a nenáročný pes jednoho pána, kterému je bezmezně oddaný.

Kontakt na chovatelskou stanici Šarplaninci Od Ještědu

Web: www.odjestedu.cz

Telefon: 608 028 810

Email: petr@smakal.eu

Adresa:

Máchova 486/25
46007
Liberec VII-Horní Růžodol

Otevírací hodiny:

  • Dle dohody